Próchnica – przyczyny psucia się zębów

Próchnica zębów to powszechnie występująca choroba dotykająca milionów ludzi w całym kraju. Mimo jej powszechności niewielu pacjentów gabinetów stomatologicznych zdaje sobie sprawę z przyczyn, dla których niszczy ona nasze zęby.

Co to jest próchnica?

Aby mówić o jej przyczynach warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ta choroba. Próchnica to choroba bakteryjna polegająca na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba podatnych na ten proces na skutek działania produktów metabolicznych bakterii. W skrócie i po ludzku: bakterie odpowiedzialne za próchnicę zamieniają cukier na kwasy, które niszczą zęby.

Przyczyny psucia się zębów z powodu próchnicy:

Bakterie – na zębach i w całej jamy ustnej żyją bakterie, które mają zdolność zamieniania cukrów (potrzebne są im one do życia) w kwasy. Te ostatnie z kolej powodują rozpad tkanek zębów. Bakterie próchnico twórcze występują powszechnie w środowisko i na chwilę obecną niemożliwe jest ich wytępienie. Możliwe jest za to stworzenie w jamie ustnej warunków, które są dla nich bardzo niekorzystne – nie będą one mogły wtedy prawidłowo funkcjonować a co za tym idzie próchnica nie będzie się rozwijała.

Węglowodany (cukry) – żeby bakterie mogły funkcjonować (i niestety powodować próchnicę) potrzebny jest im pokarm. Najlepszym pokarmem dla bakterii próchnico twórczych są cukry spożywcze a w szczególności sacharoza. Spożywanie ich w dużych ilościach to prosta droga do próchnicy zębów. Co ciekawe w handlu dostępne są substancje słodzące, które mają zdolność blokowania metabolizmu szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów.

Wytrzymałość i budowa zębów – stomatolodzy określają to fachowo: podatność zębów. Im ząb słabszy tym większa podatność na ataki bakterii i powstawania ognisk próchnicy. Co decyduje o sile zęba? Bardzo wiele czynników jednym z najlepiej poznanych jest obecność i ilość fluoru w diecie i środkach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płukanki itp.), kolejnym jest budowa zębów. Niektórzy z nas zęby mają z głębszymi bruzdami to sprzyja demineralizacji w takich miejscach, która jest jednym z pierwszych etapów powstawania ogniska próchnicy w zębach. Przed tym zjawiskiem bronić się można zapewniając odpowiednie dawki fluoru w odpowiednim czasie i stosując profesjonalne zabiegi profilaktyczne takie jak lakowanie głębokich bruzd.

Czas – kolejną przyczyną powstawania w zębach próchnicy jest czas, przez jaki bakterie mają najkorzystniejsze warunki. Im warunki są lepsze tym szybciej dochodzi do powstania ogniska próchnicy i jego progresji w kierunku poważnego ubytku próchnicowego. Jak można się przed tym bronić? Bardzo prosto: po prostu należy regularnie myć zęby tak, aby płytka na zębna zalegała na ich powierzchniach jak najkrócej. Dzięki takim prostym zabiegom utrzymamy nasze zęby w stanie zdrowia.

Im więcej uwagi poświęcimy naszym zębom tym dłużej będą nam służyć.

Niestety wielu ludzi w Polsce boryka się z problemami, które pojawiają się po mnogich usunięciach zębów. Mają oni czasem problemy z odpowiednim utrzymaniem uzupełnień protetycznych (po prostu spadają im protezy). Im wcześniej i szybciej pomyślimy o zdrowiu swoich zębów tym dla nas lepiej i dłużej będziemy mogli cieszyć się wspaniałym uśmiechem.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj