Co to jest badanie histopatologiczne?

Wielu pacjentów po wizycie u lekarza, na której ten zlecił badanie histopatologiczne zadaje sobie pytanie, czym tak naprawdę jest ten rodzaj badania i co znaczy, że zostało ono zlecone (bądź na wizycie został pobrany materiał do jego wykonania). Na wstępie zaniepokojeni pacjenci powinni się uspokoić: nie ma powodu do obaw badanie histopatologiczne to rutynowe badanie wykonywane codziennie w tysiącach przypadków w całej Polsce.

Na czym polega badanie histopatologiczne?

Lekarz zajmujący się takimi badaniami (z reguły jest to patomorfolog) ocenia pod mikroskopem tkankę pobraną od pacjenta w celu odpowiedzi na pytanie od lekarza prowadzącego odnośnie charakteru procesu chorobowego. Z pobranego od pacjenta materiału przesłanego do oceny jest sporządzany w specjalny sposób preparat mikroskopowy. Jego oceną zajmuje się lekarz patomorfolog, pod mikroskopem możliwa jest szczegółowa ocena komórek i struktur znajdujących się w tkance pacjenta. W wielu wypadkach dzięki badaniu histopatologicznemu możliwe jest postawienie diagnozy, wykluczenie podejrzewanych chorób lub znaczne zawężenie opcji diagnozy.

Czy zlecenie badania histopatologicznego świadczy o chorobie nowotworowej?

Absolutnie, z całą stanowczością: nie! Owszem badania histopatologiczne są bardzo pomocne w onkologii: wykrywaniu, różnicowaniu i leczeniu nowotworów i raka, ale jest to tylko jedna z dziedzin medycyny gdzie znajdują one swoje zastosowanie. To, że pacjent ma zlecone badanie histopatologiczne jest standardową procedurą medyczną, rutynowo wykonywaną w wielu przypadkach.

Kiedy na przykład potrzebne jest badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne jest pomocne przy diagnostyce procesów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych, diagnostyce chorób autoimmunologicznych. Jak już wspomnieliśmy ma również duże znaczenie w diagnostyce nowotworów. Dzięki tym badaniom możliwa jest diagnoza choroby, na którą choruje pacjent, określenie stopnia jej zaawansowania i przebiegu leczenia.

Komórki pod mikroskopem w powiększeniuW jaki sposób pobierane są tkanki pacjenta?

Wszystko zależy, z jakich wskazań wykonywane jest badanie histopatologiczne i jakiego rodzaju materiału będzie ono dotyczyć. Do badania może trafić pobrany chirurgicznie wycinek większego fragmentu tkanki, może być to materiał z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, lub usunięty narząd ze zmianą patologiczną (na przykład trzeci ząb trzonowy wraz z torbielą).

Czy badanie histopatologiczne boli?

Nie, ponieważ nie jest ono wykonywane bezpośrednio na pacjencie tylko pod mikroskopem. Pobieranie materiału tkankowego do badania histopatologicznego również z reguły jest nie bolesne. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Jeśli masz wątpliwości odnośnie tego, co to jest badanie histopatologiczne i dlaczego musisz je przejść porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym na pewno wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj